Telefon

0322 248 2535

E-Posta

arasemlak01@gmail.com

Konut kiralama sürecinde nelere dikkat edilmeli?

KONUT SAHİPLERİNİN KİRALAMA AŞAMASINDA EN ÇOK ÖNEM VERDİKLERİ HUSUSLAR ARASINDA SORUNSUZ KİRACI KRİTERİ YER ALIYOR.ANCAK BUNUN İÇİN EV SAHİPLERİNİN BAZI KONULARI DAHA ÖNCEDEN BİLMELERİ GEREKİYOR.                                                                                                                

HEMEN HER MÜLK SAHİBİNİN ÖNCELİKLİ KİRA GELİRİNİN DÜZENLİ OLARAK ELİNE GEÇMESİ OLUYOR.DÜZENLİ YATMAYAN KİRALAR VE SORUNLU KİRACILAR,EV.DÜKKAN VB SAHİPLERİNE ZOR GÜNLER YAŞATABİLİYOR.BU NEDENLE DOĞRU KİRACIYI SEÇMEK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR.PEKİ DOĞRU KİRACI NASIL SEÇİLMELİ,KİRALAMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

EVİNİ KİRAYA VERMEK İSTEYEN KONUT SAHİPLERİNİN ÖNCEDEN ATMASI GEREKEN ADIMLAR VE KİRALAMA SÜRECİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR ŞÖYLE SIRALANIYOR:

.Evinizi kiraya vermeden önce elden geçirmenizde fayda var.Çünkü ev kiralayacaklar evin bakımlı ve temis olmasını tercih ediyorlar.Masraf yapıp tadilatla uğraşmak istemiyorlar.Ayrıca bakımsız bir ev daha ucuza kiralanırken,tadilat yapılması durumunda en az yüzde 20 kiraya verilebiliyor.

.Ev istenen kira bedelinin bulunduğu semtteki rayiç bedellerle uyuşmasına dikkat edilmeli.Yoksa ev aylarca boş kalabiliyor.Bu nedenle kiraya çıkarılan ev için doğru bir fiyat belirlenmesi öneriliyor.

.Kirayı ödeyip ödiyemeyeceğinden emin olmak için kiracı adayının sürekli geliri hakkında bilgi edinmeli.

.Kiracının ve akrabalarının telefon bilgilerini ve işadreslerini almak büyük önem taşıyor.Özellikle de kefil yoksa bu dahada önem taşıyor.

.Elektrik,su ve doğalgaz gibi faturaların,kiracı üzerine açılmasına dikkat edilmeli.

.Her iki tarafın da çıkarlarını koruyan bir kontrat yapılmalı ve kira kontratları mutlaka yazılı olarak düzenlenmeli.

.Kira kontratında her ayın kirasını nasıl ve nereye ödeneceği,geç ödenmesi durumunda ne olacağı,gelecek yıllarda uygulanacak kira artış oranı açıkça belirtilmelidir.

.Eve verilebilecek herhangi bir zararın giderilmesi için depozito alınmalı ve sözleşme hükümleri içine depozito ile ilgili madde eklenmeli.Depozito bedelinin tespiti ve iadesi ile ilgili konuların da sözleşmede bulunmasına dikkat edilmeli.

.Ev içinde teslim edilen tüm demirbaşların bir listesi sözleşmeye eklenmeli.

.Kira kontratına ev sahibinin haklarını korunacağı tüm cezai veya olası durum maddeleri mutlaka eklenmeli.

.Kira sözleşmesi düzenleme ve imzalama sürecinden önce bir avukata danışmak faydalı olacaktır.

.Evi en doğru şekilde kiraya vermek ve karşılaşılabilecek prosedürlerle uğraşmamak için birarimenkul danışmanından destek almak yararlı olabalir.

iq digital agency